מחיר הדלק – מהו מחיר הדלק לחודש הבא? הנתונים העדכניים היום

כמה עולה מחיר הדלק, האם הוא עלה או ירד ואיך הוא מורכב – אלו השאלות הבסיסיות שכל אחד מאיתנו רוצה לדעת וכאן מוצגים הנתונים העדכניים ביותר נכון להיום. יש לציין כי מחירי הדלק בישראל מפוקחים באופן חלקי.

הנה כל המידע.

מהו מחיר הדלק?

מחיר הדלק בישראל הוא למעשה העלות אותה אנחנו משלמים עבור צריכת שירותי הדלק באמצעות תחנות הדלק למינהם בארץ. רוב הדלקים בישראל אינם מפוקחים יותר, למעט מחיר בנזין אוקטן 95 – זהו המחיר היחידי המפוקח למחיר לצרכן. מדובר על המחיר המירבי שמותר למכור לצרכן, כלומר, לרוב זה לנו.

דלקים שהם זפט ומזוט כבד 3.5% גופרית כן מפוקחים בישראל, אך הפיקוח הוא במסגרת מחיר שער בית זיקוק ולא מחיר צרכן.

כך למעשה, מחירי הדלקים הבאים אינם מפוקחים: סולר לתחבורה, סולר להסקה, גז פחמימני מעובה (גפ"מ, גז בישול), נפטא, קרוסין, מזוט קל. בנוסף, אין פיקוח על שמנים לרכב כמו שמן מנוע, שמן ברקס וכדומה.

לפיכך, כאשר מציינים את מחיר הדלק, בדרך כלל מתכוונים למחיר הבנזין 95 אוקטן, שהוא גם הפופולארי ביותר.

מרכיבי מחיר הדלק

הרכיבים של מחיר הדלק (בנזין 95 אוקטן) הם:

  • מחיר שער בית זיקוק – מחיר מקסימלי שבית זיקוק יכול למכור לתחנות הדלק בארץ. מחיר זה נקבע לפי רמת מחירי הדלק באירופה ושער החליפין.
  • מרווח השיווק – סל הוצאות השיווק של תחנות בדלק.
  • מס בלו – מס עקיף המוטל על מוצרים מזיקים שונים כמו דלק.
  • מס ערך מוסף (מע"מ) – מס שמוטל על הצרכן הסופי לפי חוק וגובהו 17%.

חיבור של כל הרכיבים הללו יוצר את מחיר הדלק בישראל שהוא המחיר המירבי שמותר למכור לצרכן. זהו המחיר בשירות עצמי – שירות שבו אנחנו מתדלקים את הרכב בעצמנו.

בנוסף למחירים אלו, אם הצרכן מעוניין שהתדלוק יבוצע על ידי מתדלק של תחנת הדלק, תתווסף תוספת בעד שירות מלא.

איך נקבע מחיר הדלק?

מחיר הדלק נקבע לפי שקלוק מחירי הבנזין באירופה (מחירי דלק CIF W MED עם תוספות) ב-5 ימי המסחר בבורסה שמגיעים לפני 2 ימי העבודה האחרונים בכל חודש. מחיר זה מוכפל בשער החליפין דולר לשקל וכך נוצר לנו מחיר מתואם בישראל שהוא גם בעצם מחיר שער בית זיקוק.

לאחר מכן מתווספים למחירים אלו מס הבלו וגם סל הוצאות השיווק של תחנות הדלק. חיבור של כולם יוצר את מחיר הדלק ללא מע"מ – מחיר שבו משלמים באילת.

עם הוספת שיעור המע"מ בגובה 17%, נוצר מחיר דלק כולל מע"מ, זה המחיר עבור שירות עצמי המשולם בכל תחנות הדלק, למעט אילת.

מחיר הדלק הזה מתעדכן בחצות הלילה בישראל של יום העבודה הראשון בכל חודש. אם מדובר על חג או שבת, אז הכניסה לתוקף ביום העסקים שמגיע לאחר מכן.

מחירי הדלק בישראל

הנה מחירי הדלק המרביים בתחנות הדלק השונים לפי חודשים בקישור זה.