הכן רכבך לחורף

משטרת ישראל מבצעת כל חורף מבצעים לבדיקת תקינות הרכב ובכל חודש מורדות מאות מכוניות מהכביש בשל ליקויים חמורים המסכנים את הנהגים בחורף, ומאות אחרים נקנסים באלפי שקלים עבור ליקויים חמורים פחות.

נתחיל מהשאלה המתבקשת , למה להכין את הרכב לחורף?

כשהחורף מתחיל בגלל תנאי מזג האוויר תנאי הנהיגה שלנו משתנים לחלוטין אז חוץ מחימום הרכב שעובד במרץ

  • הכבישים הופכים לחלקלקים
  • שדה הראיה מוגבל
  • מרחקי הבלימה מתקצרים
  • יציבות הרכב על הכביש נפגעת
  • ויש מגוון ליקויים שעלולים להשפיע על בטיחות הרכב בחורף

בגלל הנ"ל ישנה חשיבות עצומה בבדיקת מערכות הרכב לקראת עונת החורף וכמובן במידה ויש ליקויים – חובה לתקן.

בהכנת הרכב לקראת החורף נבדקות מספר מערכות ברכב והתאמתם על פי צורך לתנאי הנהיגה בחורף של כל אחת ואחת מהן. במידה ונמצאים ליקויים מומלץ מאוד לתקנם למען בטיחותכם (נציין כי רכב הנמצא פחות משנה על הכביש אינו חייב בבדיקת חורף)

אילו בדיקות נבצע?

בדיקת צמיגי הרכב מתבצעת על 5 צמיגי הרכב – כן גם הרזרבי. בודקים את שלמות הצמיג (חתכים | חורים) , מוודאים כי הצמיג אינו שחוק מעבר לתקן ובודקים את לחץ האוויר בהתאם להוראות היצרן. הפרטים הללו נועדו לאפשר אחיזה יציבה גם כשהכביש רטוב וחלקלק.

תקינות האורות והמצבר ברכב יאפשרו נסיעה בטוחה בערפל או סערה לכן בדיקה זו היא מקיפה למדי, נבדקת עוצמתה ותקינותה של התאורה הקדמית, האחורית, איתותים ואורות החירום, תקינותו של המצבר ואורות הבלמים.

בדיקת מערכת הבלמים ברכב נשחקת לאורך הזמן בזמן בלימת הרכב לכן, נעשית בדיקה מקיפה של מערכת הבלמים על כל מרכיביה:
✔ בלם השירות
✔ בלם העזר
✔ חיבורי הבלמים
✔ חופש בדוושה
✔ חיבורים גמישים
✔ נזילות במערכת הבלימה
✔ יעילות הבלימה

אין ספק שמדובר בבדיקה שמצילה חיים ורצוי לטפל בכל ליקוי בהקדם האפשרי!
** לרוב בבדיקת חורף מאזנים ומכוונים גם את מערכת המתלים וההיגוי.

בדיקת המגבים (וישרים) היא כמובן בדיקה מאוד חשובה כי זהו חלק מאוד יעיל בנהיגת החורף. מגב שבור או פגום מורח את הלכלוך והמים על השמשה במקום לפנות אותם משדה הראיה. מגבים תקינים מאפשרים נהיגה בטוחה יותר והחלפתם מומלצת לפני כל חורף.
**חשוב גם לבדוק שיש לכם מספיק נוזל למגבים

בדיקת הנוזלים ברכב והכוונה היא כמובן לשמן מנוע, מים וכמובן "אנטי פריז". אנטי פריז תפקידו הוא לאפשר למנוע להמשיך לפעול בטמפרטורה תקינה, על ידי תוסף המונע את קפיאתו בימים קרים במיוחד, וכך מונע נזק בלתי הפיך במנוע.

מערכת מיזוג אוויר ברכב חשובה גם בקיץ נכון אך בחורף יש לו תפקיד חשוב והוא לפזר את האדים המצטברים על חלונות הרכב ומשפרת את שדה הראייה.

הכתבה נכתבה על ידי בכר חלפים לרכב.